PŘI NÁKUPU NAD 1500 KČ PO ČR NEÚČTUJEME POŠTOVNÉ
AKCEPTUJEME PLATBY V KRYPTOMĚNÁCH DLE AKTUÁLNÍHO KURZU PO PŘEDCHOZÍ E-MAILOVÉ DOHODĚ
Úvod »DLE ORGÁNŮ » ŽLUČNÍK
Žlučník, též žlučový měchýř, je vakovitý orgán hruškovitého tvaru uložený na spodině jater, sloužící ke skladování a úpravě žluči, která v játrech vzniká.
Každý den játra produkují asi l litr žluče. Ačkoliv přes 95 % tvoří voda, obsahuje žluč široké spektrum chemikálií včetně žlučových solí, minerálních solí, cholesterolu a žlučových barviv, které dávají žluči její charakteristickou barvu. Je tvořena nepřetržitě a v malých množstvích každou jaterní buňkou. Žluč vytvořená v jaterních buňkách (hepatocytech) se shromažďuje ve žlučových kanálcích mezi skupinami jaterních buněk, které se vyprazdňují.
Žlučové minerální soli (bikarbonáty) neutralizují kyselost částečně natrávené potravy ze žaludku.
Soli žlučových kyselin (glykocholát sodný a taurocholát sodný) působí na trávení tuků jako detergenční činidla, čímž umožní trávení zprostředkované enzymy lipázami. Kromě toho napomáhají transportu natrávených tuků střevní stěnou do krve tím, že s tuky vytvářejí částice zvané micely, které pronikají difúzí do střevních buněk a jsou dále zpracovány. Tuky umožňují vstřebání vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K).
Žlučové soli nejsou po použití zničeny, místo toho 80 – 90 % z nich se dostává zpět krví do jater (tzv. enterohepatální oběh), kde jsou tělu k dispozici k dalšímu použití.