Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

PŘI NÁKUPU NAD 1500 KČ PO ČR NEÚČTUJEME POŠTOVNÉ

 

AKCEPTUJEME PLATBY V KRYPTOMĚNÁCH DLE AKTUÁLNÍHO KURZU PO PŘEDCHOZÍ E-MAILOVÉ DOHODĚ

 


ČLÁNKY » ZÁŘÍ
ZÁŘÍ

 

Nastává čas babího léta s ranními rosami, prvními mlhavými rány či podvečery s poletujícími pavučinkami, dozrávají jablka, hrušky, švestky a víno. Začíná období vinobraní a burčáku, kvetou podzimní astry, chryzantémy a jiřiny.

Příroda se připravuje na svou regeneraci, světlo začne ubývat. Signál, že bychom měli zpomalovat, ale bohužel doba nás žene do konce roku pravým opakem. Čas nám ubíhá stále rychleji, a my si ho nevážíme. K tomu další koronavirová hrozba. Nenechte se pohltit různými informacemi a panikou, zachovejte si zdravý rozum, nadhled, chovejte se zodpovědně.

Nezapomeňte na své zdraví, v září máme podporovat slezinu a slinivku, v tuto dobu jsou nejohroženější. V první polovině měsíce slezina, ve druhé slinivka. Typickým projevem dysfunkce slinivky je nadýmání, u sleziny je to snížená imunita, časté onemocnění.

Doporučení z bylinných prostředků je vlaštovičníková tinktura, kořen omanu pravého, kořen lékořice, čaj z meduňky, máty, jahodníku, maliníku, ostružiníku. Dále tablety nebo kapky mumia .

Do jídelníčk zařadíme recepty z hub – například houbový stroganov, květákovou pomazánku s houbami, houby po provensálsku, recepty z lilku – lilek s těstovinami, z patizonu řízky či karbanátky. Zdravé moučníky z jablek, hrušek a švestek.

Kvalita našeho života je nejlepším ukazatelem jak se o sebe a své zdraví staráme.

Klidné babí léto!

ZÁŘÍ

Skončila doba prázdnin a letních dovolených, přichází babí léto, a budeme doufat, že si ho ještě užijeme při hezkém počasí.První polovina měsíce je ve znamení sleziny, a druhá slinivky.

Slezině se nepřikládá velký význam, ale její správná funkce je zásadní pro hladký chod našeho organismu.

Když funguje, jsou svaly pevné, a mají výdrž.

Slezina je spjata také s myšlením, zádumčivostí a přemítáním. Je-li tím slezina „utahaná“ a umořená, chybí jí energie k přeměňování potravy,tudíž nevytváří energii pro naše tělo. Slezina se spolupodílí na trávení, a řídí ovládání krve, v případě oslabení se její kvalita zhoršuje, hlavně podíl bílých krvinek, které souvisí s imunitou.

Slinivka je jeden z nejdůležitějších orgánů, kromě látkové výměny má na starosti všechny sliznice, a díky sekreci inzulínu ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Onemocnění slinivky je velký zdravotní problém.

Prospívají nám snídaně ve formě kaší z obilovin - rýže, jáhly, vločky, doplněné ovocem, oříšky, kokosem, medem, ale mohou být i slané.

Jíme pravidelně, zařadíme zralé sezonní ovoce, v tomto období jsou to také švestky. Lidová moudrost praví, že konzumace švestek nám prospívá „od shora dolů“.

Ze zeleniny je to vše žluté a kulaté – dýně, brambory, kukuřice, cibule.

V tomto měsíci začínáme posilovat imunitu, především vitamínem C,zinkem, echinaceou, hlívou ústřičnou.

Přejeme pevnou slezinu, zdravou slinivku a krásné babí léto! 

ZÁŘÍ

Snad jste prožili léto a prázdniny podle svých představ a nabrali dost sil a elánu na podzim a zimu.Pravděpodobně nás čeká opět informační chaos,zmatek a různé nálady ve společnosti. Nebudeme vědět čemu v této realitě věnovat pozornost a čemu věřit.Realitu a hlavně pohled máme do jisté míry ve svých rukou.Každý má možnost svobodně se rozhodnout čemu věnovat pozornost.Věnovat pozornost tomu,co chceme prožívat. Jsou to minimálně dvě věci,o kterých se lidé z různých koutů světa poslední dobou baví, protože to naše životy dost ovlivnilo,a ještě hodně ovlivní.Zřejmě fatálně a navždy. Tou první je pandemie covidu.Všechny její vlny, mutace,počty nakažených,mrtvých,lockdowny, omezení,zavřené školy,fabriky,divadla,dluhy,strachy,očkování,roušky,omezování svobody, rozhádaní lidé.Ekonomický růst se během posledních dvou let zřítil téměř ve všech zemích světa. Druhou věcí je klimatická změna.Vzrůstající teplota,záplavy,sucho,požáry,emise skleníkových plynů,tornáda.Počasí bude stále bláznivější,varují vědci,zvykejme si. Toto vše se podepisuje na našem zdraví a psychice.Emoce se rovnají nemoce. Strach je na jednu stranu náš veliký přítel,protože nás varuje před nebezpečnými věcmi, je v podstatě sebezáchovný.Sídlem strachu,ale také vzteku,je amygdala - párová část mozku, umístěná v části spánkového laloku.Ovlivňuje chování při strachu a radosti,je spojena s emočními prožitky.Díky amygdale reagujeme rychleji,než je schopen nebezpečí vyhodnotit rozum.Na druhou stranu je to strach panický,převládá zmatek,silné emoce,strach z neznámého, pod tlakem něčeho nebo někoho.Tento typ strachu je potřeba řešit,jinak může přerůst ve zdravotní problémy. Ještě se zmíníme,že v září je potřeba dávat pozor a podpořit funkce sleziny,a to v první půlce měsíce.Slezina souvisí s naší imunitou,kterou musíme zvláště teď na podzim podporovat.Ve druhé půlce září je to slinivka,která ovlivňuje celé naše zažívání. Nejen tyto dva orgány,ale i ostatní ovlivňuje také naše psychika a strachy,narušují funkčnost,z čehož se časem může vyvinout zdravotní problém. Přejeme pevné zdraví, dny naplněné pohodou, optimistickou psychikou a jen s tím zdravým strachem.
ZÁŘÍ- SLINIVKA A SLEZINA
PRŮBĚH DRÁHY:

Dráha vede od konce palce nohy po jeho vnitřní straně, přes vnitřní kotník, podél holenní kosti přes koleno, stehno, třísla, vnořuje se do břicha a spojuje se se slezinou. Dále vede spojnicí do žaludku, prochází přes bránici k jícnu, připojuje se ke kořenu jazyka a rozptyluje se pod ním. Její větev se odděluje ze žaludku, vede přes bránici a vtéká do srdce.

FYZICKÉ PROJEVY ENERGETICKÉ NEROVNOVÁHY:

Tuhnutí kořenu jazyka, po jídle nutkání na zvracení, bolesti žaludku, nadýmání a říhání, diabetes, prudké bolesti pod srdcem, řídká stolice a průjem s pocitem nedostatečného vyprázdnění, zablokování vody v organismu, žloutenka, neschopnost stabilního spánku, potíže při dlouhém stání, opuchliny na vnitřní straně kolen a stehen, pocit chladu v končetinách, funkční porucha palce u nohy, nedostatek energie, vodnaté výtoky z nosu, krku, úst a jiných sliznic, anémie, poruchy elasticity cév, krvácivost, modřiny.

PSYCHICKÉ PROJEVY ENERGETICKÉ NEROVNOVÁHY:

Zmatené, těžkopádné a pomalé myšlení, nesoustředěnost, poruchy paměti, prchavé myšlenky a utkvělé představy, nutkavé konání a dogmatismus, přílišná starostlivost a sebelítost, úzkostné stavy, duševní labilita, pocit vykořenění - člověk se obtížně adaptuje na prostředí, smutek.

Diety při onemocnění slinivky břišní

ZAKÁZANÉ POTRAVINY A POSTUPY
Naprostý zákaz platí pro všechny alkoholické nápoje, přepalované tuky, tučné a nadýmavé potraviny. Naprostý zákaz platí také u technologických postupů přípravy jídel, které vedou k přepalování tuků, tedy pečení, smažení, opékání na rožni a ohni.

VHODNÉ POTRAVINY
Přílohy: brambory, rýže, těstoviny, knedlík houskový (ne kynutý)
Libová masa: králík, krůta, kuře, telecí, hovězí, treska, pstruh, štika, kapr, filé, drůbeží šunka.
Mléčné výrobky: Nízkotučný tvaroh, Žervé, eidam 20% a 30%, nízkotučné tavené sýry, mléko do 2% tuku.
Zelenina: mrkev, brokolice (vařené růžičky bez stonků), kukuřičná zrna v malém množství, špenát, hlávkový salát, ledový salát.
Ovoce: banán, ovocné přesnídávky-broskev, meruňky, jablko
Ostatní: Šmakoun neochucený (bílkovinová masa z vaječných bílků), džem bez zrníček, med.
Nápoje: nesycená voda, voda ochucená ovocným sirupem, černý čaj, ovocný čaj, ovocné šťávy, ředěný džus.

ZÁŘÍ

 

Po krásných a horkých letních měsících přichází období pozdního babího léta a nadcházejícího podzimu. Název měsíce je zvolen podle dozrávání a barev v přírodě, které září zvláště výrazně.

Naši pozornost v tomto období si zaslouží v první polovině měsíce slezina, ve druhé pak slinivka. Slezina je úzce provázaná se slinivkou.

Slinivka má na starosti látkovou výměnu, zpracování tuků, cukrů, trávení a všechny sliznice – ty jsou právě v nadcházejícím období ohroženy více. Slezina napomáhá rozkládat potravu, odpovídá za tvorbu krve a kvalitu imunitního systému, čistí lymfatický systém.

Kritická doba je mezi 9.-11. hodinou, příznivá 21.-23.h.

Oslabená slezina se projeví zvýšenou chutí na sladké, únavou, ochablými svaly, bledé rty a vyrážky. U slinivky je to hlavně nadýmání, a oba orgány souvisí s problémy hormonálními, dýchacími, zažívacími a vylučovacími.

Tyto orgány podporujeme doplněním zeleniny – karotku, kapustu, fenykl, dýni, kaštany, sladké brambory, zelené fazolky a luštěniny, obilí – proso, oves, rýži, z čajů meduňku a mátu.

Pohlazením pro slinivku je kaše z kukuřičné mouky, datlí, fíků, rýžového mléka a skořice.

Imunitu podpoříme rakytníkem, a výborným typem pro toto období je mumio – uznávaný prostředek, který je možno použít v podstatě na všechny potíže, jak vnitřní, tak vnější. Obsahuje cenné organické látky a celkově posiluje organismus.

Vyhýbáme se vlhkému prostředí, dopřáváme si dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu a denním světle, využíváme zářijové sluníčko k harmonizaci slinivky a sleziny. Večer již nesportujeme, dopřejeme si lehké protažení a bylinkové čaje.

 

Krásné babí léto!