Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

PŘI NÁKUPU NAD 1500 KČ PO ČR NEÚČTUJEME POŠTOVNÉ

 

AKCEPTUJEME PLATBY V KRYPTOMĚNÁCH DLE AKTUÁLNÍHO KURZU PO PŘEDCHOZÍ E-MAILOVÉ DOHODĚ

 


ČLÁNKY » SRPEN
PRÁZDNINY

Nejprve vás chceme seznámit se změnou našich článků. Již několik let

píšeme hlavně o zdravotních problémech v souvislosti s daným měsícem. Od září jen letmo připomeneme, ale budeme se věnovat novým tématům a poznatkům z celostní medicíny.

Léto je v plném proudu, teď je nejvíce slunce, světla a tepla, i přes prudké výkyvy počasí. Každý z nás si vybere způsob, jak léto prožít.

Výlety, adrenalin, hory, dobrodružství, moře, nebo klid na chalupě, houby, maliny, lenošení, přátelé a grilovačky. Svět je pestrý a pestré jsou i naše preference.

Přesto má letošní léto nad sebou mráček a pomyslný šrám. Neustálý a všudypřítomný covid a vakcinace. Neustále sledujeme komentáře a napadání odpůrců, příznivců a popíračů. Přitom svobodné rozhodnutí a převzetí zodpovědnosti za své zdraví je jedním ze základních práv člověka. Měli bychom ctít motto – žít a nechat žít.

Zároveň se musíme zmínit o nové oficiálně uznané diagnóze související s proděláním covidu – perzistující postcovidový syndrom PPCS. Je stále více pacientů, i z naší ordinace, s problémy po prodělání covidu. Projevy PPCS jsou pestré, a individuálně odlišné. Diagnostika je především laboratorní důkaz prodělané infekce, nebo průkaz protilátek, patologické změny na RTG, CT, zhoršení funkčního stavu a kvality života, únava a objevení nových příznaků. Mohou to být dýchací problémy, kardiovaskulární problémy – postižen může být myokard, mohou se objevit arytmie, nervový systém – nejen poruchy čichu a chuti, bolesti hlavy, závratě, brnění rukou a nohou, bolesti kloubů a svalů, neuropsychiatrické příznaky – úzkost, deprese, nespavost, změny nálad, nesoustředěnost, poruchy paměti. Dále problémy zažívací. Co se týká léčby PPCS přistupuje se individuálně, podle toho s čím se pacient léčil již předtím, nestačí sledovat pacienta jen do ústupu příznaků, ty mohou přetrvávat i rok a více.

Co se týká léčby PPCS kromě klasických léků na jednotlivé příznaky hlavně dostatečný přísun vitamínu C, třeba i v infuzích, a podpora imunity. Také doplňující přírodní produkty.

 

SRPEN

Než jsme se stačili otočit, je půlka prázdnin za námi, a je srpen.

Večer už se stmívá dříve, jeřabiny červenají, ale stále je léto v plném proudu, a tak na všechno jděte pomalu.

Srpen nám začal silným karmickým úplňkem, podle indiánů nazývaný jeseteří. Je to emočně a náladově proměnlivý měsíc, nemusí nám vše vycházet podle plánu, budeme váhat mezi rozumem a srdcem.

Co se týká našeho zdraví, je v srpnu ohrožená celá orgánová soustava, a to termoregulace. Ta je spjata s játry a lymfatickým systémem. V létě převládá energie ohně, která zanechává v těle přebytek sucha a tepla. Metabolismus zlenivý a potřebuje zchladit. Potřebujeme jíst méně, a hlavně studenou stravu, ovoce, zeleninu, ovocné a zeleninové šťávy. Výborná je aloe vera, tonizuje játra a zchladí celý organismus. Číňané doporučují v srpnu Zlatobýl celík proti zadržování vody v organismu.

Z receptů například kuřecí maso na čerstvých houbách se špenátovou rýží, recepty s cuketou, rajčaty, fazolkami. Moučníky z letních jablek, malin, rybízu, broskví.

 

Užívejte srpen ve zdraví, pohodě a s optimismem.

SRPEN – měsíc termoregulace

 

V srpnu je podle tradic čínské medicíny nejvíce namáhaný systémem termoregulace organismu. Většina tělesného tepla, která vzniká v těle, pochází z činnosti jater, ledvin a mozku, ale současně i působením některých hormonů a fyzickou aktivitou.

Celkové oslabení organismu v letních měsících se může projevit zvýšenou nebo naopak sníženou teplotou. Proto je velmi důležité pít v tomto období čaje na posílení jater a ledvin, čaje s rakytníkem a yzopem. Čaje pít vlažné nebo studené, ne ledové.

V teplém prostředí se tělo ochlazuje pocením, které však může být i součástí emocí nebo nevolnosti. Horší stránkou tohoto důležitého termoregulačního mechanismu je tělesný pach, způsobený potem a bakteriemi.

Je-li pot stálý, intenzivní a je-li silně cítit, svědčí to o poruše a nerovnováze v našem organismu. Je zapotřebí zjistit příčinu, nestačí jen zvýšená hygiena, dezinfekční a antiseptické přípravky. Důležitá je i vnitřní očista, v podobě detoxikačních čajů a ostatních produktů.

V tomto období je vhodné doplnit zinek, vitamín A, hořčík, vápník a jód.

Přejeme krásné dny pozdního léta.