PRÁZDNINY

Nejprve vás chceme seznámit se změnou našich článků. Již několik let
píšeme hlavně o zdravotních problémech v souvislosti s daným měsícem. Od září jen letmo připomeneme, ale budeme se věnovat novým tématům a poznatkům z celostní medicíny.
Léto je v plném proudu, teď je nejvíce slunce, světla a tepla, i přes prudké výkyvy počasí. Každý z nás si vybere způsob, jak léto prožít.
Výlety, adrenalin, hory, dobrodružství, moře, nebo klid na chalupě, houby, maliny, lenošení, přátelé a grilovačky. Svět je pestrý a pestré jsou i naše preference.
Přesto má letošní léto nad sebou mráček a pomyslný šrám. Neustálý a všudypřítomný covid a vakcinace. Neustále sledujeme komentáře a napadání odpůrců, příznivců a popíračů. Přitom svobodné rozhodnutí a převzetí zodpovědnosti za své zdraví je jedním ze základních práv člověka. Měli bychom ctít motto – žít a nechat žít.
Zároveň se musíme zmínit o nové oficiálně uznané diagnóze související s proděláním covidu – perzistující postcovidový syndrom PPCS. Je stále více pacientů, i z naší ordinace, s problémy po prodělání covidu. Projevy PPCS jsou pestré, a individuálně odlišné. Diagnostika je především laboratorní důkaz prodělané infekce, nebo průkaz protilátek, patologické změny na RTG, CT, zhoršení funkčního stavu a kvality života, únava a objevení nových příznaků. Mohou to být dýchací problémy, kardiovaskulární problémy – postižen může být myokard, mohou se objevit arytmie, nervový systém – nejen poruchy čichu a chuti, bolesti hlavy, závratě, brnění rukou a nohou, bolesti kloubů a svalů, neuropsychiatrické příznaky – úzkost, deprese, nespavost, změny nálad, nesoustředěnost, poruchy paměti. Dále problémy zažívací. Co se týká léčby PPCS přistupuje se individuálně, podle toho s čím se pacient léčil již předtím, nestačí sledovat pacienta jen do ústupu příznaků, ty mohou přetrvávat i rok a více.
Co se týká léčby PPCS kromě klasických léků na jednotlivé příznaky hlavně dostatečný přísun vitamínu C, třeba i v infuzích, a podpora imunity. Také doplňující přírodní produkty.
SRPEN

Než jsme se stačili otočit, je půlka prázdnin za námi, a je srpen.
Večer už se stmívá dříve, jeřabiny červenají, ale stále je léto v plném proudu, a tak na všechno jděte pomalu.
Srpen nám začal silným karmickým úplňkem, podle indiánů nazývaný jeseteří. Je to emočně a náladově proměnlivý měsíc, nemusí nám vše vycházet podle plánu, budeme váhat mezi rozumem a srdcem.
Co se týká našeho zdraví, je v srpnu ohrožená celá orgánová soustava, a to termoregulace. Ta je spjata s játry a lymfatickým systémem. V létě převládá energie ohně, která zanechává v těle přebytek sucha a tepla. Metabolismus zlenivý a potřebuje zchladit. Potřebujeme jíst méně, a hlavně studenou stravu, ovoce, zeleninu, ovocné a zeleninové šťávy. Výborná je aloe vera, tonizuje játra a zchladí celý organismus. Číňané doporučují v srpnu Zlatobýl celík proti zadržování vody v organismu.
Z receptů například kuřecí maso na čerstvých houbách se špenátovou rýží, recepty s cuketou, rajčaty, fazolkami. Moučníky z letních jablek, malin, rybízu, broskví.
Užívejte srpen ve zdraví, pohodě a s optimismem.
SRPEN – měsíc termoregulace

V srpnu je podle tradic čínské medicíny nejvíce namáhaný systémem termoregulace organismu. Většina tělesného tepla, která vzniká v těle, pochází z činnosti jater, ledvin a mozku, ale současně i působením některých hormonů a fyzickou aktivitou.
Celkové oslabení organismu v letních měsících se může projevit zvýšenou nebo naopak sníženou teplotou. Proto je velmi důležité pít v tomto období čaje na posílení jater a ledvin, čaje s rakytníkem a yzopem. Čaje pít vlažné nebo studené, ne ledové.
V teplém prostředí se tělo ochlazuje pocením, které však může být i součástí emocí nebo nevolnosti. Horší stránkou tohoto důležitého termoregulačního mechanismu je tělesný pach, způsobený potem a bakteriemi.
Je-li pot stálý, intenzivní a je-li silně cítit, svědčí to o poruše a nerovnováze v našem organismu. Je zapotřebí zjistit příčinu, nestačí jen zvýšená hygiena, dezinfekční a antiseptické přípravky. Důležitá je i vnitřní očista, v podobě detoxikačních čajů a ostatních produktů.
V tomto období je vhodné doplnit zinek, vitamín A, hořčík, vápník a jód.
Přejeme krásné dny pozdního léta.