ŘÍJEN

V říjnu bychom měli zaměřit pozornost na svoji psychiku, a všemi silami se vyhýbat stresu.
Podle čínské medicíny je v říjnu nejzatíženější žaludek, což je snad emočně nejcitlivější orgán našeho těla.
Jedním z nejrozšířenějších onemocnění je - vředová choroba, bakterie Helicobacter pylori,
gastritida – zánět žaludku a psychické vlivy.
Psychika ovlivňuje činnost žaludku více, než si všeobecně připouštíme. Pod vlivem emocí je tento orgán během vteřiny schopen změnit svůj tvar a vyvrátit obsah.Strachem a depresí klesá tvorba šťáv a agresivitou dochází k jejich nadprodukci.
Zažívací potíže – dyspepsie nás upozorní na funkční poruchu žaludku, kterou je potřeba vždy řešit a předejít závažnějším nemocem.
Projevují se: pálivá bolest v nadbřišku jdoucí až do hrudníku, pocit plnosti, nadýmání,pálení žáhy, nevolnost. Přidá-li se zvracení nebo se objeví krev ve stolicije nutné ihned navštívit lékaře.
Prevence: vyhýbejte se stresu nebo si osvojte techniku jeho zvládání. Vyvarujte se smažených a tučných jídel, kouření, alkoholu a pití kávy. Používejte čaje žaludeční, mátové, fenyklové a zelené.
V tomto období skutečně leckdy stačí srovnat psychiku a zmizí vám i žaludeční problémy.
Výbornou zkušenost v tomto období, a nejen v něm, máme s produkty z kozlíku lékařského,
spolu s ostatními přípravky a čaji naleznete na našem e-shopu.
Budete-li mít nejasnosti, kontaktujte naši poradnu.
MERIDIÁN ŽALUDKU

Čas:7.–9. hodina
Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.
Obecná charakteristika: jangová dráha probíhající sestupně od hlavy k noze
Průběh dráhy meridiánu: Přebírá energii meridiánu tlustého střeva a začíná pod nosní dírkou, stoupá vnitřkem ke kořeni nosu a na povrch vystupuje pod očima. Po straně nosu vede až ke spodní čelisti a před uchem zahýbá ke spánku a nahoru k lebce, potom opět vede dolů přes čelistní kloub ke krku, přes kklíční kost a hrudník do žaludku. Dále vede do břicha a do slabin, odtud jde směrem ke stehnu, k vnější straně kolena a zepředu středem holeně ke špičce chodidla a končí na vnější straně druhého a třetího prstu na noze. Od nártu vede jedna krátká větev k vnitřní straně palce, zde se spojuje s energetickou dráhou sleziny-slinivky.
Orgány a okrsky pod jejím vlivem: hlava, tváře,ústa, zuby, hrdlo, žaludek a střeva, dolní končetiny
Nálady: starosti
Element: země
Rovnováha energie: důvěra, schopnost vcítit se – empatie, spokojenost, přizpůsobivost, soucit
Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Nadýmání, špatné trávení, poruchy teplotní regulace, vtahování chladu do nohou, dále vysoké horečky spojené s blouzněním, bolestivé otoky hrdla a kolenou, bolesti dolních končetin v místech průběhu dráhy, bolesti v krku nebo bolesti zubů, onemocněné prsní žlázy, bolesti kloubů, napětí v oblasti čelistí.
Psychické projevy energetické nerovnováhy: Disharmonie dráhy vyvolá neschopnost přijímat lásku a chápat své okolí, na druhé straně příliš velkou citlivost vůči emocionálním impulsům, ustaranost – naproti tomu nevšímavost, zatrpklost, mlčenlivost, povrchnost, výbuchy zlosti. Dále odmítání, zahořklost, pochybnosti, kritičnost, zklamání, nedostatek flexibility.
ŘÍJEN

Nejen, že atypické počasí nám předvádí čím dál více prudké změny, a svými teplotními rekordy pěkné kotrmelce, které mají vliv jak na klimatické změny, tak dopad na naše zdraví.
Nejen, že stále nad námi visí strašák v podobě covidu, a nejistota do budoucna.
Nejen, že odchází více lidí, především na nádorové onemocnění, opouští nás lidé více či méně známí, z našeho okolí, lidé blízcí.
Nejen, že lockdown a distanční výuka způsobily izolaci lidí a dětí, promítající se především na zdraví a psychice.
Návratem do "normálního života" a rozvolněním některých opatření došlo k prudkému nárůstu podzimních viróz.
Nastávají zmatky - je to covid, viróza či jiné onemocnění? Někteří lidé si zvykli při prvním sebemenším náznaku jít ihned k lékaři. A to i do odborných ambulancí, kde nemusí být doporučení praktického lékaře. Tak se stává - bolí vás záda? Běžte na neurologii, vezmou vás bez doporučení. Většinou všechny ambulance jsou přetížené, a tudíž mají dlouhé čekací termíny.
To vše se podepisuje na psychice a náladách lidí. Jsou podráždění, nerudní, uspěchaní, bez nálady. Přicházejí podzimní deprese, a do toho všeho slyšíme, jak se blíží doba vánoční. Jindy radostně očekávaná, poslední roky díky médiím a obchodníkům spíše deprimující.
Vždy v tomto období začínáme mít pocit, jak se vše zrychluje, a my nemáme na nic čas.
Čas na sebe, své rodiny, blízké, koníčky, zájmy, známé a kamarády. Dříve se více posedělo, popovídalo, něco dobrého pojedlo a popilo. Třeba jen tak.
Dnes? Málokdo má čas, a slýcháte - rádi bychom, ale.... možná, snad, později. Žene nás doba? Práce?
Možná je to klišé, ale zkuste se zastavit. Život nám velmi rychle utíká, a my nejsme nesmrtelní.
Udělejte si čas na sebe, rodinu, přátele, kamarády. Nikdy nevíte, kdy koho ztratíte, a pak už je pozdě.
A když už ne kvůli sobě, tak kvůli těm ostatním. A věřte, stojí to za to.
Z hlediska našeho zdraví, je v říjnu nejvíce ohrožen žaludek, a s ním související žlučník, játra, slinivka a dvanácterník. Zaměříme se na stravu vařenou a pečenou. Zeleninu v polévkách, salátech, pečenou a kvašenou. V říjnu se vyplatí zařadit do jídelníčku dýni, květák, brokolici, bílou ředkev, z ovoce hroznové víno a hrušky. Dále také artyčok, zelí, patizon, lilek, celer, červená řepa a brusinky.
Nezapomínáme posilovat imunitu. Na doplnění pitného režimu teplé bylinkové čaje, hlavně šípkový.
Přejeme krásný barevný říjen, dny naplněné pohodou, optimismem, a hlavně ve zdraví.
ŘÍJEN
I když přes den teploty venku jsou ještě vyšší, sluníčko nás ohřeje, příroda se nedá ošálit, ukončuje aktivitu a podzim se hlásí o slovo. Listy na stromech se začínají vybarvovat a příroda se bude chystat na zimu.
Nejvíce ohrožený v tomto období je žaludek. V první polovině měsíce po stránce mechanické, ve druhé především po stránce psychické. Žaludek zaujímá velmi důležité místo, má několik funkcí. Řídí příjem a skladování potravy, její rozklad pomocí trávicích šťáv, a připravuje na posun dále do těla, aby ho vyživila a regenerovala. Je důležité jakou stravu a kdy přijímáme.
Podle orgánových hodin bychom měli podpořit funkci snídaní mezi
7. – 9.hodinou ranní, kdy je nejvíce energie v žaludku, a snídat v klidu.
Nejméně bychom ho měli zatěžovat mezi 19.- 21.hodinou.
Jestliže dojde k poruše funkce a oslabení projeví se to nechutenstvím, nadýmáním, bolestí, říháním, pálení žáhy. Žaludek je emočně nejcitlivější orgán, proto jakýkoliv stres ho oslabuje.
A po čem náš žaludek touží? Trávení podpoří obilné kaše – kukuřičné, jahelné, ovesné, pohankové, rýžové, také teplé polévky. Z luštěnin hrách, cizrnu, z koření kmín, majoránka a saturejka. Ze zeleniny dýně, kedlubny, mrkev, a veškerá sladká zelenina pomalu prohřívaná. Ovoce čerstvé – jablka a hrušky. Bylinky – řepík, kopřiva, zeměžluč, pelyněk a měsíček. Omezíme sýry a jogurty.
Měli bychom se řídit přírodou, je třeba, abychom nejeli stále naplno,
začít vše respektovat a najít si čas na odpočinek.
Mějte se rádi, zbavte se strachů a žijte teď a tady a váš žaludek se vám odmění.
Krásné podzimní dny!
ŘÍJEN
ŘÍJEN
První říjnové dny pro mnohé z nás nebyly nejpříznivější díky silnému úplňku. V tomto měsíci bude ještě druhý 31.10., který by měl mít na nás mírnější vliv.
Celkově je říjen pro nás náročnější i díky přechodu z letního času na zimní 25.10.
Působí na nás také zkracující se dny, prodlužují se noci a ubývá světla.
Aby toho nebylo málo, jsme každý den ze všech stran masírováni situací kolem Covidu, přibývajícími nařízeními, zákazy, prohlášeními, názory a dohady.
Nezapomínejme především na sebe, na zdraví své a svých blízkých.
Nenechme se pohltit stále se stupňující negací ohledně celé situace.
Chovejme se rozumně a zodpovědně. Špatná psychika, stres a deprese přináší nerovnováhu pro naše tělo, a tudíž jsme i náchylnější na onemocnění.
Posilujme si hlavně imunitu, především dostatečnými dávkami vitamínem C a D, dále zinkem a selénem, B vitamíny a minerály.
Z bylin je výborná echinacea , eleuterokok a čaga, ať v kapkách, tabletách či čajích.
Z doplňků stravy z čínské medicíny je to WCE9.9.-1709, z české homeopatie Silicea AKH a Camphora AKH.
Před nástupem zimy nezapomínejme i na detoxikaci a pročištění těla od toxínů.
Také je důležitá správná strava, neboť to je palivo pro náš organismus.
Zvláště v říjnu se máme zaměřit na žaludek, který může být nyní oslabený, a který také rozhoduje o kvalitě našeho života.
Používáme hlavně prohřívací potraviny – kuře, hovězí a kachní maso, mořské ryby, oves, rýže, nakládaná nebo tepelně upravená zelenina, sušené ovoce a ořechy, koření ostré chuti, výborná je směs provensálského koření, z bylin majoránka máta, levandule nádherně zklidní.
Do jídelníčku zařadíme polévky nejen z hovězího a drůbežího masa, ale z cuket, rajčat, paprik, dýní. Papriky též plněné například brynzou, sýrem, nebo pečené, cukety obalované, dýně pečená či dušená na másle, doplněná salátem z červené řepy.
Choďte často do přírody za každého počasí, a užívejte barevný říjen v dobré pohodě!
ŘÍJEN

Ať chceme nebo ne, přichází podzim a čas sklizně. Počasí tomu zatím neodpovídá, ale už se začínají objevovat teplotní rozdíly během dne.
Ohrožený je v říjnu žaludek. Ne nadarmo se říká, že nejen srdce, ale i žaludek rozhoduje o délce života.
Hlavním důvodem bývá překyselení, které nesouvisí jen s trávením, ale i se sliznicemi. Ústa v tomto období potřebují péči, jelikož jsou sliznicemi ve spojení se žaludkem. Doplňujeme vitamíny B, ošetřujeme výplachem například propolisem, a potravu řádně rozkoušeme a rozmělníme, do stravy zařadíme kysané mléčné výrobky a kysané zelí
Žaludek sám o sobě je dosti odolný, za jeho dysfunkcí bývá většinou i žlučník.
Měli bychom snídat ráno pravidelně ve stejnou dobu, teplé snídaně,
vhodné jsou obilné kaše. Zelenina je lepší v říjnu už prohřátá, hlavně zelenina s nasládlou chutí – pastiňák, řepa, dýně. Z ovoce hrušky, jablka a sušené ovoce. Bylinkami posilujeme žaludek a trávení – řepík, kopřiva, zeměžluč, pelyněk a měsíček.
Chladné počasí začne přinášet šíření virů, bacilů a infekcí. Z bylinek pomáhají výtažky z jedle a borovice, dále eukalyptus, tymián a jitrocel. Imunitu budeme posilovat především vitamínem C, který je stěžejní, dále je to hořčík, zinek, vitamíny E a D.
Zároveň v tomto období začínají kloubní potíže nejrůznějšího původu, vhodné je působit na pohybový aparát i preventivně.
Dopřejte si procházky přírodou, těšte se z barev podzimu, užívejte posledních hřejivých paprsků a nabíjejte se energií na další období.
Přejeme krásný podzim plný příjemných dnů.