PŘI NÁKUPU NAD 1500 KČ NEÚČTUJEME POŠTOVNÉ


AKCEPTUJEME PLATBY V KRYPTOMĚNÁCH DLE AKTUÁLNÍHO KURZU PO PŘEDCHOZÍ E-MAILOVÉ DOHODĚČLÁNKY » LEDEN
Leden


V lednu doporučuje tradiční čínská medicína věnovat zvýšenou pozornost močovému měchýři,který je v tomto období nejohroženějším orgánem.S močovým měchýřem souvisí další orgány vylučovacího systému - močová trubice a ledviny.
Mezi běžná onemocnění močového traktu patří bakteriální infekce,nejčastěji postihující močový měchýř - cystitida, a močovou trubivi - uretritida.
Příčinou zánětu jsou obvykle bakterie E.coli, žijící v trávicím traktu, odkud mohou proniknout do močové trubice a dále až do měchýře, kde se pomnoží.
Ženy bývají touto infekcí postiženy mnohem častěji, jelikož jejich močová trubice je dlouhá pouze pět centimetrů.Také blízké sousedství s pochvou a konečníkem je další důvod. Proto bývají někdy tyto záněty doprovázeny i poševní infekcí.
Frekvence u mužů se zvyšuje ve vyšším věku v důsledku zvětšování prostaty.
Mezi další rizikové faktory patří cukrovka.
Prevencí je:
  • dostatečný přísun tekutin, aby se zvýšil průtok močovým systémem, a tím i odplavování bakterií. Toto je důležité zvláště pro starší muže
  • dodržování pečlivé hygieny, používání mýdel a gelů k tomu určených, volit spíše sprchování.
  • pozor na prochladnutí
  • preventivní užívání brusinek- okyselují moč a zabraňují bakteriím přichytit se ke sliznici měchýře. K okyselení přispívá též vitamín C, ale pozor na vysoké dávky, které zatěžují ledviny.
LEDEN A MOČOVÝ MĚCHÝŘ

Močový měchýř a močové cesty,včetně ledvin jsou nejvíce ohroženy právě v lednu a také únoru.

Meridián močového měchýře

Tato dráha je nejdelší a nejkomplikovanější,leží na ní 67 akupresurních bodů.Dráha začíná u vnitřního koutku,pokračuje přes zátylek,zde se dělí na dvě souběžné dráhy,které jdou podle páteře až do hýžďové krajiny,kde se opět spojí a pokračují po zadní straně stehna a lýtka k zevnímu okraji nehtového lůžka malíku.

Šlachosvalový meridián močového měchýře souvisí s různými bolestivými stavy,funkčními poruchami svalstva a šlach v místech průběhu dráhy.S jejími poruchami můžeme mít problémy s nepohyblivostí malíčku nohy,bolesti na spodní straně paty,bolestivé stahy v zákolení, potíže se zvedáním paže v rameni.

Močový měchýř a močové cesty,včetně ledvin jsou nejvíce ohroženy právě v lednu a také únoru. Proto doporučuje dávat pozor na prochladnutí,hlavně nohou a zátylku,zvýšit pitný režim minimálně na 7-10 sklenic vody denně,do stravy zařadit vařený celer a petržel.Vhodné je pití brusinkové šťávy,která okyseluje moč a zabraňuje bakteriím se zachytit na sliznici měchýře.K okyselení moči přispívá i vitamín C v přiměřené dávce,což je preventivně 250mg denně u dospělého člověka.Doplňujeme-li vitamín C ještě jinak v potravě,stačí 100mg,což je i dávka pro děti.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy mohou být bolesti hlavy,šíje,bolesti a ztuhlost páteře,v oblasti zad,pasu a sedacích svalů,časté močení,některé formy artritidy a osteoporózy,šedivění a vypadávání vlasů,poruchy sluchu,astma. Zároveň s tím souvisí i psychické projevy depresivní stavy,neklid,hyperaktivita.

Meridiánová rozcvička močový měchýř - ledviny.

  • Sedněte si a nohy natáhněte rovně před sebe,aby byly u sebe.
  • Předkloňte se,vytáhněte z boků a vložte ruce mezi chodidla malíky nahoru,tzn.hřbety rukou k sobě.Pokud nedosáhnete až na chodidla,přidržte si kotníky nebo bérce,kam dosáhnete.
  • Při výdechu vždy poklesněte mírně dolů,jako by jste se chtěli položit na nohy.2x při výdechu se dívejte mezi chodidla, při posledním třetím dejte hlavu dolů ke kolenům a protáhněte záda a šíji.
  • Dýchejte pomalu,cvičte každý den,zabere to jen chvilku,a budete překvapeni účinkem.