KVĚTEN- MĚSÍC SRDCE

Květen je měsícem lásky a podle tradiční čínské medicíny je i měsícem, kdy je nejvíce ohroženo srdce. Je to orgán velikosti pěsti a pracuje jako tlakové čerpadlo. Jeho každý úder představuje tlakovou vlnu, která během 45 vteřin rozežene krev do celého systému 100 000km cév našeho těla. Jde vlastně o dvojitou pumpu, do jejíž pravé předsíně a komory se vrací z těla odkysličená krev, aby byla přečerpána do plic k novému okysličení. Odtud se vrací levou předsíní a je vypuzena do aorty, kde začíná její nový oběh do celého těla.
O bolavém srdci mluvíme spíše ve smyslu zármutku, nebo nějakého jiného psychického problému, než ve smyslu poruchy funkce.
Příznakem závažného onemocnění srdce /anginy pectoris/ bývá tlaková, svíravá nebo palčivá bolest na hrudníku, spojená s dušností a úzkostí. Bolest vyzařuje většinou na levé straně do paže, krku, zad, ramene i čelisti. Hlavním rizikovým faktorem je ateroskleróza /kornatění tepen/, k níž přispívá vysoká hladina cholesterolu v krvi, cukrovka a kouření.
Angina pectoris je nejčastějším projevem ischemické choroby srdeční /ICHS/. Jde o onemocnění, kdy věnčité tepny /koronární artérie/ nejsou schopny zásobit kyslíkem samotný srdeční sval.
Z nedostatku kyslíku zanikají různě velké části srdeční svaloviny a dochází k infarktu.
K onemocnění srdce a cév dochází i v mladším věku, častěji u mužů, většinou se projeví bolestivost na hrudi. U žen se bolestivost projevuje spíše v nadbřišku a na zádech.
Každá změna obvyklého typu bolesti vyžaduje vždy návštěvu lékaře.
Prevence:
- snížení hladiny cholesterolu,vysokého krevního tlaku, léčba cukrovky,
- zákaz kouření, cvičení, dobré psychické zdraví, omezit uzeniny, které jsou
kontraproduktivní k teplému počasí, více zařadit lehká jídla a ovoce .
Preventivně doporučujeme udržovat a pečovat o dobrý stav svého srdce pomocí přírodních a bylinných preparátů.
Vaše dotazy rádi zodpovíme přes poradnu na stránkách e-shopu nebo po telefonické domluvě v ordinaci neurologie v Neratovicích.
Krásné prožití květnových dnů v dobré pohodě!
KVĚTEN A SRDCE

MERIDÁN SRDCE
Jinová dráha probíhající sestupně od hrudníku k ruce. Začíná v srdci a odtud se rozvětvuje do tří směrů, jedna větev klesá dolů do tenkého střeva, druhá vede nahoru přes hltan až k očím, třetí jde přes plíce směrem do podpaží a odtud středem ruky až na špičku malíčku, kde končí.
Fyzické projevy nerovnováhy
- chorobné stavy spojené s činností srdce a s orgány či místy, kudy dráha prochází
- - žloutnutí očního bělma
- - bušení srdce
- - časté zčervenání tváří
- - bledost tváří
- - noční pocení a pocení při slabé námaze
- - pocení dlaní a chodidel
- - pocení v podpaží
- - citlivost na teplo a chlad
- - pocity sucha v hrdle
- - žízeň
- - bolesti v hrudi a srdce
- - bolesti pod žebry v oblasti břicha a malé pánve
- - bolesti na vnitřní straně rukou
- - stoupání chladu do rukou
- - pocit horkosti v dlaních
Psychické projevy nerovnováhy
- - záchvaty smíchu
- - podrážděnost
- - neschopnost empatie
- - duševní neklid
- - citová labilita
- - maniakální psychózy
- - nadměrné citové reakce
- - hysterie
- - poruchy řeči a neschopnost komunikace
- - poruchy paměti
- - zapomnětlivost
- - roztržitost
- - poruchy spánku
- - děsivé sny
- - poruchy chování
- - sebekázeň
- - respekt
- - úcta
- - nevážení si svých nejbližších
- - upovídanost
- - koktavost
KVĚTEN

Jak už název napovídá, vše bude kolem nás rozkvétat, nejedná se pouze o přírodu, ale týká se to i mezilidských vztahů. Letos je to ztížené situací, ve které jsme se ocitli, jsme neustále zastrašováni, manipulováni nařízením a omezením, které přináší paniku a strach.
Nic se nemá podceňovat, ale i přeceňovat. Vyhýbejte se negativním zprávám a zůstaňte pozitivní.
Květen označovaný jako lásky čas, příznačně v medicíně souvisí se srdcem. To znamená, že má buď přebytek, nebo nedostatek energie.
Kromě vhodných doplňků stravy na podporu správné činnosti srdce, můžeme svému srdci prospět stravou.
Z doplňků jsou to hlavně hořčík, draslík, vitamín E, selen a koenzym Q10.
Teplejší počasí vyžaduje přechod na lehčí a ochlazující stravu, ale u tekutin nevolíme ryze studené, spíše vlažné. Vhodná je voda s trochou medu, čaje z kozlíku, třezalky, hlohu, meduňky a srdečníku.
Srdce posilují – česnek, cibule, zázvor – ten by jste měli mít po ruce stále. Pár plátků se krátce povaří ve vodě, přidá se trochu medu, a máte lahodný nápoj pro každodenní užívání, s detoxikačními účinky.
Hořké potraviny udělají dobře celému organismu – čekanka, polníček, dále červená řepa, červená paprika, rukola, rajčata, artyčoky a grepy.
Do jídel přidávejte bazalku, rozmarýn a oregano.
Květen je měsíc chřestu, je to vláknina bohatá na minerály a vitamíny, čistí nám cévy. Snižuje krevní tlak a brání vzniku sraženin. Z chřestu si připravíme například polévku, salát, vařený, zakápnutý olivovým olejem a posypaný strouhaným sýrem, nebo chřestové rizoto.
Párovým orgánem je tenké střevo. V době nejvyšší aktivity srdce 11.-13.hodina, se nedoporučuje zvýšená namáhavá aktivita, a nevhodná jídla.
Mnoho z nás bylo v době „karantény“ nuceno zůstat doma, a to sebou mohlo nést špatnou psychiku, která je velmi důležitá pro naše zdraví. Láskyplný květen je důležitý i pro naše rodiny a domov.