Systém vrozené imunity je fylogeneticky nejstarší systém rozpoznávání patogenů, z velké části založený na systému rozpoznání specifických molekul – tzv.molekulárních vzorů asociovaných s patogeny (pathogen-associated molecular patterns, PAMP). Pokud tyto molekulární vzory dokážeme z přírodních zdrojů (např. některých hub) izolovat, můžeme jejich podáním stimulovat nespecifickou imunitní odezvu.
Imunitnísystém totiž tyto přírodní struktury vnímá obdobným způsobem jako napadení organismu patogenem a zvyšuje tak svoji protiinfekční pohotovost. Mezi nejlépe známé PAMP patří strukturální polysacharidy buněčných stěn hub, označované jako β-glukany.
Struktury β-glukanů jsou identifi kovány (jako PAMP) zejména imunitními buňkami, které obsahují tzv. receptory rozpoznávající vzory. Po této identifikaci následuje aktivace imunitního systému. Její mechanismus dosud není zcela zmapován.S ohledem na množství klinických zkušeností patří u běžných respiračních infekčních onemocnění k nejlépe popsaným imunomodulačním polysacharidům látka označovaná jako imunoglukan..
Strukturně patří do skupiny β-1,3-D-glukanů, izolovaných z hlívy ústřičné.
Díky efektivnímu obnažení imunomodulačních molekulárních struktur při patentovaném výrobním procesu se vyznačuje specifickými vlastnostmi, které ho řadí k nejperspektivnějším látkám.
Imunomodulátory přírodního původu představují zajímavou možnost jak řešit stále častější výskyt poruch imunitního systému v populaci. Stimulace nespecifických složek imunity prostřednictvím izolovaných PAMP, jako jsou například strukturální polysacharidy izolované z hub (mj. β-glukany), působí na řadu komponent obranyschopnosti a pomáhá u dětí i dospělých vytvářet stabilní imunitní systém účinně chránící organismus před infekcemi.