Fytoterapie v léčbě chorob pohybového systému

Nemoci pohybového systému (od namožení či traumat po zánětlivá a degenerativní onemocnění) jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů. Postiženy mohou být jakékoli struktury, od kloubů po šlachy a svaly. Společným jmenovatelem jsou zánětlivé změny, hlavním příznakem bývá bolest. V léčbě dosud užívaná nesteroidní antirevmatika mají nezanedbatelné nežádoucí účinky, proto se hledají bezpečnější možnosti; stále častěji se v této roli objevují fytoterapeutika.
Vzhledem k zásadní roli zánětu a bolesti u onemocnění pohybového systému zaujímají v jejich léčbě již relativně dlouho významnou úlohu léčiva potlačující jak zánět, tak bolest - nesteroidní antirevmatika (NSA).Přes snahu omezit jejich vedlejší účinky zůstávají nadále i u NSA přítomny nežádoucí, především gastrointestinální a kardiovaskulární účinky. Proto se hledají terapeutické možnosti s nižším rizikem.
V rámci tohoto trendu obohacují v poslední době škálu používaných léčiv přípravky na bázi fytoterapie. V řadě případů jde o znovuobjevení léčivých rostlin užívaných v tradiční lidové medicíně. Fytoterapie se stává v posledních desetiletích stále častějším předmětem laboratorních i klinických studií, které ověřují její účinnost a upřesňují mechanismy účinku (např. v Německu existuje od roku 1978 při oficiální lékové agentuře Komise E, která se systematicky zabývá studiem účinků fytoterapie a shromažďuje data z klinických a laboratorních studií).
Fytoterapie si našla své místo v léčbě chorob pohybového systému, ať už jde o zánětlivá, degenerativní onemocnění či prosté namožení. Účinnost řady tradičně používaných léčivých rostlin je vzhledem k obsahu látek s protizánětlivým, analgetickým, antioxidačním působením a dalšími prospěšnými účinky ověřována i v klinických studiích. Fytofarmaka užívaná v těchto indikacích (například extrakty z rostlin Boswellia serrata či Harpagofytum/Harpagophytum procumbens) mohou omezit zánět a bolest, přispět ke zlepšení kloubní funkce, regenerovat namožené svalstvo, zpomalit degenerativní proces kloubní chrupavky. Účinky jednotlivých léčivých rostlin užívaných v těchto indikacích se mohou vzájemně doplňovat či podporovat.
Příklady používaných fytoterapeutik
Uvedeme příklady několika rostlinných extraktů používaných u onemocnění pohybového systému samostatně nebo jako komponenty fytoterapeutických přípravků. Jedním z nich je extrakt z pryskyřice stromu kadidlovníku pilovitého ( Boswellia serrata). Důležitou složkou tohoto extraktu jsou boswellové kyseliny, které snižují protizánětlivou produkci. Dalším mechanismem protizánětlivého účinku boswellových kyselin je obsah enzymu, jehož aktivita se zvyšuje u zánětlivých kloubních onemocnění. Boswellové kyseliny působí protizánětlivě a analgeticky u zánětlivých i degenerativních kloubních onemocnění, navíc zvyšují ochranu žaludeční sliznice, což má svůj význam při souběžném perorálním podávání nesteroidních antirevmatik (NSAID).
Zdroj: Edukafarm.cz