DUBEN A JÁTRA

Dráha jater začíná od nehtového lůžka palce nohy, vystupuje po přední a vnitřní ploše dolní končetiny, přechází přes stěnu břišní až ke hrudníku, kde končí v šestém mezižebří. Má celkem 14 bodů.
Dráha má vliv na průběh jaterních chorob, nechutenství, únavu, hemeroidy, poruchy vylučování, kožní vyrážky, bolesti hlavy a oční obtíže.
Fyzické projevy energetické nerovnováhy:
- alergie
- kožní vyrážky
- onemocnění a funkce jater
- bolesti v hypogastriu
- nechutenství
- zvracení
- bolesti hlavy na vrcholu lebky
- otok šourku u mužů a podbřišku u žen
- potíže s předkláněním a zakláněním trupu
- bolesti v kříži a hlavy
- hučení v uších
- rozostřené vidění
- suchost očí
- pocity plnosti v podžebří
- zácpa
- průjmy
- poruchy trávení
- pomočování nebo zaražení močení
- zvýšená únava
- střídavé otékání šourku
- svalové křeče v průběhu dráhy
- onemocnění šlach, kloubů a vaziva
- obličej je suchý a má barvu prachu
- měkké, slabé, křehké nehty
- vlasy bez lesku
- snížená odolnost vůči nemocím
Psychické projevy nerovnováhy:
- agresivita
- přílišné sebevědomí
- chvastounství, nebo naopak nepořádnost
- nerozhodnost
- opatrnost
- nadměrná sebekontrola
- pocit slabého sebeovládání
- nevyrovnané chování a emoce
- výbuchy zuřivosti
- vztek
- impulsivní projevy
- zvýšená podrážděnost
- neustálé výmluvy
- přecitlivělost na hluk, silné vůně a chuti
- frustrace
- nepružnost myšlení
- přepracovanost s neschopností uvolnit se
- přílišné plány
- přizpůsobivost
- tvrdohlavost
- vztek na ty, kterým se dobře daří
DUBEN

Duben je díky počasí měsíc proměn, a organismus je velmi zatížen.
V tomto období jsou nejvíce zaměstnaná játra. Ta jsou ovládána přírodou a klimatickými podmínkami. Proto je nyní důležitá strava na odlehčení, pročištění a posilnění.
Pokračujeme s detoxikací a rozprouděním lymfy.
K systému jater patří také šlachy, vazivo, nehty a oči. Pokud jsou játra v dobrém stavu, a mají dostatek krve, jsou šlachy a vazy pružné, tělo je přirozeně pohyblivé. Kondice se projeví na pevných nehtech.
Mají-li játra správnou funkci, zrak je ostrý, oči se neunavují.
Při oslabení se mohou objevit bolesti pod pravým obloukem žeberním, nadýmání, závratě, zatmívání před očima, hučení v uších, svalové křeče, podrážděnost a hněv.
Zásadní je v tomto období nepřetěžovat játra stravou ani duševní nepohodou.
Vhodné jsou potraviny kyselé a hořké, z bylin vyzkoušejte ostropestřec mariánský, pampelišku listy a kořen, nebo hotové směsi, ve které jsou řepík, pelyněk a zeměžluč. Omezujeme tepelně upravovanou zeleninu, konzumujeme v syrovém stavu nebo jen spařenou. Dopřejeme si hlavně ředkev, chřest a hlávkový salát, špenát, kapustu, zelí, brokolici, hrášek.
Tipy měsíce: brokolicová polévka, kopřivové brambory, fazole s rajčatovou omáčkou, hráškové lívanečky, celozrnné chlebíčky s avokádem, rýžový pudink s banánem.
Při detoxikaci odchází škodlivé látky ze střev, k obnovení zdraví střevní mikroflóry pomůže česnek.
Snažíme se trávit dostatek času na čerstvém vzduchu, hezké a slunečné dny nás vybízejí ke sportovním aktivitám venku.
Radostné plutí jarními dny!
DUBEN

Do našich neklidných dní a výjimečné doby vklouzlo jaro, a vládu nad přírodou přebírá měsíc duben. Přináší nám krásné jarní dny, ale také proměnlivé aprílové počasí.
V tuto dobu jsou nejvíce zatížená játra. Do jaterního okruhu patří i žlučové cesty a žlučník, kyčelní klouby, oči. Při narušené funkci jater můžeme pociťovat křeče a únavu svalů. Játra zodpovídají za hladinu cholesterolu, stav žaludku a slinivky břišní. Ovlivňují vazivové tkáně, s tím souvisí kvalita kůže, nehtů, kloubů, šlach. Můžeme být také více podráždění. Játra rozhodují o našem metabolismu, imunitě a psychické reakci.
Co se týká stravy přecházíme od zahřívacích jídel na lehčí zeleninové pokrmy. Abychom dostali játra do rovnováhy měli bychom je pročišťovat a posilovat. Jelikož nám v současné době dost často chybí důležitá duševní rovnováha, musíme dávat pozor na oslabení imunity.
Nesmíme přehnat detoxikaci, spíše kopřivový čaj, a čaj z kořene pampelišky. Játra podpoří ostropestřec mariánský, listy pampelišky a jaterní bylinková směs z řepíku, pelyňku a zeměžluče. Začíná se objevovat hlávkový salát, ředkev, chřest, jarní cibulka, polníček, řeřicha. Zařaďte tvaroh s pažitkou, petrželí nebo pampeliškovými listy. Vhodná jsou míchaná vejce s petrželkou, pažitkou a trochou smetany.
Imunitu si můžeme přírodně posílit česnekem, rakytníkem, echinaceou, maralím kořenem, lékořicí, lichořeřišnicí, saturejkou.
Rozšíření koronaviru nám přineslo značná omezení nákupu a nedostatek některých potravin. Začali jsme více vařit a péct doma, i jídla našich babiček, staročeská a obyčejná. Posíláme si a sdílíme recepty, a máme radost, že se podařily a chutnají.
V dubnu nás začínají také trápit alergie. Kromě klasických léků si můžeme pomoci i homeopatií. Na stránkách našeho e-shopu jsme rozšířili nabídku české homeopatie AKH.
A ještě něco k současné situaci. To co nás v současnosti sužuje a omezuje, nás má zároveň něco naučit. Ve sférách našich životů jsme se dostali někam, kde chybí pokora, úcta, láska, ohleduplnost,
soudržnost a solidarita. Je to doba pročištění, a bohužel na ní doplatí hlavně lidé staří, chronicky nemocní a s oslabenou imunitou.
Proto prosím hlavně zachovejte zdravý rozum, nepodléhejte panice a tlaku médií, nenechte se strhnout strachem, přijměte to, co přišlo s hlavou vzhůru. Přijměte fakt, že smích je opačná stránka smutku, dejte křídla své fantazii, a využijte čas k něčemu, co vás naplní. Sílu najdete v klidu, a vzduch a pohyb jsou také léčivé.
Blíží se svátky velikonoční, navzdory všemu – nemoci, strachu, smrti.
Přeji nám všem, ať tento čas přečkáme v klidu a ve zdraví, ať je brzy po všem, a nemoc je pryč. Ať je svět krásnější, milovanější, lidé mají své hodnoty, normy a lidská srdce.