PŘI NÁKUPU NAD 1500 KČ NEÚČTUJEME POŠTOVNÉ


AKCEPTUJEME PLATBY V KRYPTOMĚNÁCH DLE AKTUÁLNÍHO KURZU PO PŘEDCHOZÍ E-MAILOVÉ DOHODĚČLÁNKY » ČERVEN
ČERVEN

Tradiční čínská medicína zaměřuje v tomto měsíci pozornost na činnost tenkého střeva, které je v červnu nejvíce zatíženo.

Funkce tenkého střeva:

 • probíhá zde trávení a vstřebávání potravy, která v podobě rozložené směsi prolne stěnou střevní do krve, a ta je rozvede do buněk
 • v tenkém střevě se odděluje to, co má být tělem využito, a to, co má být z těla odvedeno
 • řídí tělesné tekutiny a jejich vylučování do tlustého střeva
 • je vstupní branou pro výživné látky, např. nedostatek vstřebaného hořčíku se může projevit křečemi v nohách.

Poruchy funkce tenkého střeva:

 • projevují se křečemi, nadýmáním, bolestmi břicha, pocity špatného trávení, hubnutím, průjmem nebo zácpou

Tyto poruchy jsou charakteristické pro řadu onemocnění, k nimž patří :

 • zánětlivá onemocnění střev
 • Crohnova choroba ( doporučuje dieta s vysokým obsahem vlákniny, nesmí jíst syrové ovoce a zeleninu, mléčné a celozrnné výrobky, stravu s vysokým obsahem vlákniny, potraviny vyvolávající plynatost)
 • infekce
 • paraziti
 • laktózová intolerance – neschopnost štěpení mléčného cukru
 • celiakie – dědičné onemocnění – neschopnost trávit lepek.

Tenké střevo je úzce propojeno se srdcem - sdruženým orgánem, dále se slezinou a ledvinami, zvlášť, když je oslabena jejich energie.

 

Všeobecné doporučení k udržení správné funkce tenkého střeva je:

 • dodržování řádné životosprávy
 • vstáváme ráno ve stejnou dobu
 • jsme aktivní
 • dopřáváme si hořká jídla a jídla červené barvy.

Má převažovat jinová strava, dobře dělá pražená kukuřice, jáhly, rýže, brambory, syrová

zelenina, hořčice, ovocné šťávy a čaje.

Ale nezatěžujeme zažívací systém větším množstvím potravy, zejména smažené.

Můžeme si dopřát i malé množství alkoholu.

!!!!!!Nejvíce oslabuje tenké střevo stres, který se projeví mělkým dýcháním a neschopností

nadechnout se do břicha. Proto základním opatřením je naučit se dýchat tak, aby se břicho

při nádechu zvětšilo.

ČERVEN A TENKÉ STŘEVO

 

PRŮBĚH DRÁHY  MERIDIÁNU TENKÉHO STŘEVA

Začíná na vnější straně špičky malíčku, odtud vede po vnější straně prstu a po malíkové hraně dlaně na zápěstí, z něho po spodní hraně loketní kosti na loket mezi kloubní výčnělky. Dále pokračuje po vnější zadní straně nadloktí na zadní stranu ramene, odkud pokračuje přes lopatku a trapézový sval pod 7. krční obratel. Odtud prochází dopředu do jamky nad klíční kostí, kde se rozvětvuje do dvou vzájemně opačných směrů: dolů vede spojnicí do srdce, žaludku a tenkého střeva a nahoru postupuje hlavní dráha po straně krku přes sanici na jařmovou kost a k vnějšímu koutku oka, kde se obrací k uchu a vniká do něho. Od sanice dále odbočuje i krátká větev přes tvář přímo k vnitřnímu koutku oka, kde se propojuje s dráhou močového měchýře.

FYZICKÉ PROJEVY ENERGETICKÉ NEROVNOVÁHY:

Bolesti v krku, bolesti ramene a nadloktí, rozpínavé bolesti v podbřišku, syndromy spojené s poruchami tvorby a distribuce tělních tekutin, k nimž se přiřazují i zežloutnutí bělma očí, hučení v uších, hluchota, bolesti šíje a ramene.

PSYCHICKÉ PROJEVY ENERGETICKÉ NEROVNOVÁHY:

Disharmonie dráhy se projeví poruchami analýzy a zpracování citů: přehnané kritizování, nekritičnost v analyzování, neschopnost přehodnotit vlastní city. V pozadí jde o strach o existenci, pocit neschopnosti těžit ze své činnosti, nepružnost, pocit neschopnosti vymezit si hranice, lehkovážnost, přeceňování svých možností, posouvání vlastních hranic na úkor jiných, stavy podráždění s pozadím poruch centrálního nervového systému (epilepsie, resp. epileptiformní stavy).

ČERVEN

 

Léto je v plném proudu, dlouhé letní dny jsou zalité sluncem, v našich životech je radost, očekávání krásného teplého léta a plánování, jak jej naplno prožijeme.


V tomto období je nejcitlivější a nejvíce ohroženo tenké střevo.

Je důležité pro trávení a vstřebávání živin, ve správné kvalitě a podobě. Řídí zpracování tělesných tekutin a správnou funkci lymfatického systému.
Tenké střevo je tvořeno dvanáctníkem, lačníkem a kyčelníkem. Poruchy těchto částí mají druhotný vliv i na páteř, slinivku a sliznice.
Potíže tenkého střeva se v břiše projevují nenápadně trávicími problémy, průjmy, nesnášenlivostí lepku – celiakií, zánětlivými procesy, ty mohou vyústit až v Crohnovu chorobu. S ohledem na stoupající výskyt rakoviny, je velmi důležité, jak bude tělo zpracovávat látky a zbavovat se škodlivin.
Největšími nepřáteli tenkého střeva je stres, kritika, i k sobě, a neúměrné stálé analyzování.
Kritická doba je od 13. do 15. hodiny, kdy posílení tenkého střeva nejúčinnější, příznivá doba od 1. do 3.h.ranní, kdy nás mohou budit problémy spojené s tenkým střevem.


Z potravin posilujeme tenké střevo drůbežím a skopovým masem připravených na bylinkách, jáhly, quinou, pohanku, rýži, špenát, zelené saláty, ředkvičky, chřest, okurky, rajčata, třešně a maliny. Prospěšné jsou zeleninové a ovocné šťávy, a bylinné čaje. Z bylin pažitka, máta, tymián, šalvěj, bazalka, oregano, rozmarýn, kurkuma, mateřídouška a řimbaba. Každý den zařadíme lžíci lněného oleje, nebo kapsle s rybím tukem.
Pijte dostatečné množství tekutin, vhodné je cvičení, plavání, procházky.

K dobré pohodě tenkého střeva přispívá i péče o duševní zdraví a radost.

Z alergií vrcholí pyl z trav a obilí.

Pohodový červen plný radosti a sluníčka.